17 marca 2013

"Milion małych kawałków" (James Frey)

Chcę uciec albo umrzeć albo się rozjebać. Chcę być ślepy i niemy i nie mieć serca. Chcę się wczołgać do dziury i nigdy nie wyjść. Chcę zmieść swoje istnienie z powierzchni ziemi. Z powierzchni jebanej ziemi.

---

Jak się masz?
A jak wyglądam?
Nie najlepiej.
Czuję się gorzej.

---

Jak się czujesz?
Fatalnie.
W jakim sensie?
W każdym sensie.

---

W jednej sekundzie chce mi się płakać, w jednej chce mi się zabijać, w jednej chce mi się umrzeć.

---

Wódka, gin, rum, tequila, burbon, scotch. Wszystko jedno. Po prostu dajcie mi drinka. Dobrego mocnego alkoholowego drinka. Mówię sobie, że chcę tylko jednego, ale wiem, że to nieprawda. Chcę kurwa pięćdziesiąt.

---

Żyłem tak długo w bólu, że kiedy teraz pulsuje on razem z moim silnym równym biciem serca, to mi nie przeszkadza.

---

Gdyby istniał Bóg, splunąłbym mu w twarz za oddanie mnie na coś takiego. Gdyby istniał Diabeł, sprzedałbym mu duszę, żeby to przetrwać. Gdyby istniało coś Wyższego, co kontroluje nasze indywidualne losy, powiedziałbym mu, żeby wzięło mój los i wsadziło sobie w pierdoloną dupę. Wsadź mocno i głęboko, ty Skurwysynu.

---

Nie chcę takiego życia i nie chcę być kimś takim, ale nie znam niczego więcej. Wcześniej próbowałem się zmienić i nie udało mi się. Próbowałem się zmienić jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz i znowu mi się nie udało i znowu i znowu. Gdyby było coś, co mogłoby mnie przekonać, że tym razem będzie inaczej, to bym tego spróbował, ale nie ma. Gdyby w tunelu było światełko, popędziłbym do niego. Jestem Alkoholikiem i jestem Narkomanem i jestem Przestępcą. Nie ma światełka w tunelu.

---

Trzy półki z około czterdziestoma książkami na każdej półce. Przeglądam je w nadziei na coś, co mnie stąd zabierze. Chcę i muszę wypierdolić stąd na chwilę. Jeżeli nie mogę tego zrobić fizycznie, chciałbym to zrobić w głowie. Tylko na chwilę. Kurwa, zabierzcie mnie stąd.

---

Jestem sam. Sam tutaj i sam na świecie. Sam w sercu i sam w głowie. Sam wszędzie przez cały czas, od kiedy pamiętam. Sam w Rodzinie, sam z przyjaciółmi, sam w Pokoju pełnym Ludzi. Sam, kiedy się budzę, sam każdego koszmarnego dnia, sam, kiedy w końcu nadchodzi ciemność. Jestem sam na sam z przerażeniem. Sam na sam z przerażeniem.
Nie chcę być sam. Nigdy nie chciałem być sam. Kurewsko tego nienawidzę. Nienawidzę tego, że nie mam z kim porozmawiać, nienawidzę tego, że nie mam do kogo zadzwonić, nienawidzę tego, że nie mam nikogo, kto potrzyma mnie za rękę, przytuli mnie, powie mi, że wszystko będzie w porządku. Nienawidzę tego, że nie mam nikogo, z kim mógłbym dzielić nadzieje i marzenia, nienawidzę tego, że przestałem mieć nadzieje i marzenia, nie znoszę tego, że nie mam nikogo, kto powiedziałby mi, żebym się trzymał, że jeszcze kiedyś je odnajdę. Nienawidzę tego, że kiedy krzyczę, a krzyczę jak opętany, to krzyczę w pustkę. Nienawidzę tego, że nie ma nikogo, kto by usłyszał mój krzyk, i nie ma nikogo, kto pomógłby mi nauczyć się, jak przestać krzyczeć. […] Nienawidzę tego, że umrę sam. Umrę sam na sam z przerażeniem.

---

Mam zamiar odejść i nie mam zamiaru oglądać się za siebie i nie mam zamiaru się żegnać. Żyłem sam, walczyłem sam, sam radziłem sobie z bólem. Umrę sam.

---

Uśmiecham się, bo wolę się uśmiechać niż płakać. Uśmiecham się, bo to się skończy. Nareszcie się skończy. Nareszcie się skończy. Dziękuję.
Biorę głęboki oddech i zastanawiam się, ile oddechów jeszcze mi zostało. Czuję bicie serca i zastanawiam się, ile razy jeszcze. […] Dotykam skóry na szyi, na piersiach, na ramionach. To wszystko będzie wkrótce gnić. Rozkładać się i rozpadać. Znikać. Wszystkie resztki przestaną istnieć. Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. Wracam, skąd przyszliśmy. Wkrótce będę gnił i rozkładał się i rozpadał.

---

Są miejsca, z których się nie wraca. Są szkody, których się nie naprawi.

---

Bardzo boli, James.
Wiem.
Chciałbym, żeby przestało.
Znam to uczucie.
I co robisz?
Radzę sobie z nim i mam nadzieję, że pewnego dnia nie będę musiał.

---

Jesteś najpiękniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek widziałem. Twoje włosy, twoje oczy, twoje usta, twoje ciało, do którego jeszcze się nie przyzwyczaiłaś, to, jak chodzisz, uśmiechasz się, śmiejesz, to, jak policzki ci się zapadają, kiedy jesteś wściekła albo zdenerwowana, to, jak powłóczysz nogami, kiedy jesteś zmęczona. Każdy twój szczegół jest piękny. […]
Kiedy cię widzę, Świat się zatrzymuje. Zatrzymuje się i wszystko, co mi zostaje, to ty i moje oczy, które się w ciebie wpatrują. Nie ma nic więcej. Nie ma hałasu, nie ma innych ludzi, nie ma myśli ani zmartwień, i to piękne miejsce, i jesteś tylko ty. Tylko ty i moje oczy, które się w ciebie wpatrują.

---

Rany, które nigdy się nie goją, można opłakiwać tylko w samotności.

---

To przejmujący uśmiech, nie forma chwilowego szczęścia, ale rzadki rodzaj, który pojawia się, kiedy coś w środku bez słów budzi się ze snu i wraca do życia.

---

Myślę, że Bóg to coś, czego Ludzie używają, żeby uniknąć rzeczywistości. Myślę, że wiara pozwala Ludziom odrzucić to, co mają przed oczami, to znaczy fakt, że to coś, to życie, to istnienie, ta świadomość, czy jakkolwiek byś to nazwała, to wszystko, co mamy, i wszystko, co będziemy mieć. Myślę, że Ludzie wierzą, bo pragną i muszą w coś wierzyć, w cokolwiek, bo życie bez tego może być trudne i przygnębiające i bezwzględne.

---

Uśmiechamy się do siebie i patrzymy sobie w oczy i rozmawiamy ze sobą milczeniem, które wisi między nami. Jest mocne, bezpieczne i spokojne. Milczenie między nami.

---

Uśmiecha się do mnie i ten uśmiech boli. Nie oddam, nie mógłbym oddać, nie chcę oddać tego uśmiechu. Nie oddam go. Nie ma kurwa mowy.

---

Jesteśmy waszym najgorszym koszmarem. Nie wiecie, co z nami zrobić. Jesteście u kresu sił. Nie wiecie, co robić. Jesteście u kresu pierdolonych sił. Nie wiecie, co robić.

---

Przestaje mówić i zaczyna płakać. Ciężkie gwałtowne łzy. Trzęsie nią szloch. Drży i przez wiele warstw ubrania czuję jej serce. Przez wiele warstw bólu. Tulę ją, a ona płacze i nie ma już więcej słów, ani jej, ani moich. Nie ma słów, które mają znaczenie w obliczu jej życia. Tego, przez co przeszła. Tulę ją, a ona płacze. Nigdzie się nie wybieram. Nie zrobię jej krzywdy. Nie zostawię jej. Nie będę jej osądzał. Tulę ją, a ona płacze.

---

Patrzy, jakby chciała się rozpłakać, tylko skończyły się jej łzy.

---

Nie chcę wracać. Powrót oznacza wypuszczenie jej dłoni jej ciała jej oczu jej ust jej bladej cery jej włosów długich i czarnych jej włosów długich i czarnych. Powrót oznacza rozstanie. Nie chcę wracać.

---

Kocham ją. […] Dziewczynę, która nie ma nic oprócz siły i pragnienia wolności. Nic oprócz bijącego serca, które boi się samotności. Nic oprócz otwartych ramion gotowych, żeby mnie przyjąć. Wspierać mnie. Towarzyszyć mi. Kochać mnie. Kocham ją. […] Dziewczynę, która nie ma nic i ma wszystko.

---

Płakała tak długo, że już nawet nie wie, że płacze.


Polub cytaty z tej książki:

6 komentarzy:

 1. Witam
  Nie mam juz tej ksiazki, a szukam rozmowy James'a z Leonardem kiedy ten tłumaczy pierwszemu swoja zasade jak sie trzymac.
  Bardzo podoal mi sie ten fragment i chcialbym go wpewien sposób wykorzystac, niestety nigdzie go do tej pory nie znalazłem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o ten fragment?
   "Pobyt tutaj i terapia okazały się niewiarygodnie trudne, znacznie trudniejsze, niż je sobie wyobrażałem. Kiedy tu przyjechałem, byłem jebanym wrakiem. Nie takim wrakiem jak ty, ale też niezłym. Każda mijająca sekunda była najpodlejszym Piekłem. Teraz jest coraz łatwiej, ale to ciągle kurewsko paskudne i nadal jest o wiele więcej złych chwil niż dobrych chwil i o wiele więcej złych uczuć niż dobrych uczuć. Nie wiem, co myśleć o Sile Wyższej i Dwunastu Krokach i całej reszcie tego, o czym tu gadają, ale wiem, że kiedy sprawy się rypią i kiedy myślę, że nie zniosę kolejnej minuty tutaj, jeżeli tylko się trzymam, trzymam się mocno i z całych sił, ten szajs zaczyna znikać. Stary miał rację, tak jak zawsze, i jego ostatnie słowa były prawdziwe. Tylko się trzymaj. Tylko się trzymaj.
   Leonard odwraca się i patrzy na mnie. Odwzajemniam spojrzenie. Opowiedziałem ci tę historię z kilku powodów. Najważniejszy to ten, że kiedy się podłamiesz albo będzie ci się wydawać, że już kurwa nie pociągniesz, tylko się trzymaj, a wcześniej czy później szajs zniknie.
   Patrzymy na siebie.
   Jak już mówiłem, Młody, wyjdziesz stąd, to cię tu sprowadzę. Tyle razy, ile będzie trzeba, zostaniesz
   tu kurwa mać przyprowadzony.
   Jak chcesz, to możesz mnie w tej kwestii przetestować, ale ci to odradzam. Jeżeli jesteś bystry, to posłuchasz mojej rady. Może jestem Kokainistą i Pacjentem i Pojebem Pierwszej Wody, ale daję ci dobrą radę. Bądź bystry, bądź silny, bądź dumny, żyj honorowo i godnie i po prostu się trzymaj.
   Patrzymy na siebie. Słucham go i szanuję go i szanuję słowa, które wypowiada. Są prawdziwe. Są rezultatem doświadczenia i uczucia.
   A temu mogę zawierzyć. Prawdzie, doświadczeniu i uczuciu. Mogę im zawierzyć. Tylko się trzymaj."

   Usuń
 2. Ja próbuję znależć moment w którym james mówi Lilly że powiedział rodzicom że ją kocha
  z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jak tam Rodzice?
  W porządku.
  Jak było z nimi?
  Bardzo dobrze.
  Rozumiecie się?
  Po raz pierwszy w życiu.
  Są spokojni?
  Bardziej niż się tego spodziewałem.
  Co robi twój Tata?
  Jest Biznesmenem. Pracuje osiemnaście godzin
  dziennie i dużo podróżuje.
  Co robi twoja Mama?
  Podróżuje z Tatą.
  Jak długo są małżeństwem?
  Dwadzieścia osiem lat.
  Kochają się?
  Bardzo.
  To niewiarygodne.
  To prawda.
  Chcę ich poznać.
  Oni chcą cię poznać.
  Powiedziałeś im o mnie?
  Tak.
  Co powiedziałeś?
  Powiedziałem im, że spotkałem Dziewczynę.
  Co jeszcze?
  Ze jest piękna i że mnie rozumie.
  Co jeszcze?
  Milczę, uśmiecham się.
  Dlaczego się uśmiechasz?
  Po prostu.
  Co jeszcze im powiedziałeś?
  Powiedziałem, że ją kocham.
  Uśmiecha się.
  Co?
  Powiedziałem Rodzicom, że ją kocham.
  Uśmiecha się szerzej.
  Nie powiedziałeś tego.
  Uśmiecham się szerzej.
  Powiedziałem.
  Powiedziałeś im, że mnie kochasz?
  Tak.
  Powiedz mi.
  Chcesz tego?
  Powiedz mi.
  Uśmiecham się. Patrzę. Trzymam jej dłoń i moje
  nogi są splątane z jej nogami. Moje oczy są bliziutko
  jej oczu. Bliziutko.
  Od przejrzystej wody niebieskiej w ciemności.
  Nie da się ich zgasić nawet w ciemności nie da się
  ich zgasić. Patrzę i uśmiecham się i mówię.
  Kocham cię.
  Uśmiecha się. Wargami zębami, oczami, drżącą
  dłonią. Uśmiecha się i mówię to jeszcze raz.
  Kocham cię.
  Mówię to jeszcze raz.
  Kocham cię.
  Mówię to jeszcze raz.
  Kocham cię.
  I to prawda. Kocham ją. Dziewczynę, która powiedziała do mnie cześć, kiedy stałem w kolejce po leki. Dziewczynę uzależnioną od cracku i piguł. Dziewczynę, która chodziła do łóżka za pieniądze i
  jeździła autostopem za rozłożone nogi. Dziewczynę, która przeszła przez rzeczy, o których nie da się mówić. Dziewczynę, która nie ma nic. Dziewczynę, która nie ma nic oprócz siły i pragnienia wolności. Nic oprócz bijącego serca, które boi się samotności.
  Nic oprócz otwartych ramion gotowych, żeby mnie przyjąć. Wspierać mnie. Towarzyszyć mi. Kochać mnie. Kocham ją. Lilly. Dziewczynę, która nie ma nic i ma wszystko. Lilly. Kocham ją." :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest genialna ♥ Choć brutalna i mocna, ale genialna ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi także bardzo się podobała owa książka, chociaż w niektórych momentach, jak dla mnie, była trudna...
  PS: Świetny blog :) :D

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy